بررسی حقوقی یک فرضیه؛ پرسپولیس می‌تواند از برانکو و الاهلی شکایت کند؟

بررسی حقوقی یک فرضیه؛ پرسپولیس می‌تواند از برانکو و الاهلی شکایت کند؟

کارشناس حقوقی فوتبال ایران، اعتقاد دارد باشگاه پرسپولیس در قضیه برانکو تعلل و کوتاهی نکرده و نباید آنها را مقصر دانست.
به گزارش وب‌سایت نود، جداشدن برانکو از پرسپولیس آنقدر هواداران و باشگاه این تیم را شوکه کرده است که شاید کمترین کسی در این شرایط بتواند منطقی و اصولی فکر کند. در این جو احساسی بیشترین حملات به مدیران و اعضای هیات مدیره پرسپولیس می‌شود که با تعلل خود باعث جدایی برانکو شدند. در این میان چیزی که نادیده گرفته می‌شود رفتار سرمربی کروات و باشگاه الاهلی است که با وجود قرارداد داشتن با پرسپولیس با تیم دیگری مذاکره کرده و حتی بر اساس اعلام بن مشعل قرارداد امضا کرده‌اند. با توجه به این که اطلاعات زیادی از جزئیات قرارداد برانکو با پرسپولیس در دسترس نیست هرگونه قضاوتی در مورد جدایی این مربی قطعی نخواهد بود. با این حال، پرسپولیسی‌ها چقدر می‌توانند به شکایت از الاهلی یا بازگرداندن برانکو امیدوار باشند؟

هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی در مورد نحوه جدایی برانکو از پرسپولیس به سایت نود گفت: «به دلیل منتشر نشدن قرارداد برانکو قضاوت در هر موردی بسیار سخت است اما تنها نکته واضح در قرارداد که همه به آن اذعان دارند این است که این مربی اگر حقوقش را به مدت سه ماه دریافت نکند می‌تواند قراردادش را فسخ کرده و بقیه قرارداد را هم دریافت کند. در داستان برانکو احتمالا هماهنگی‌هایی بین او با مسئولان الاهلی صورت گرفته است. او با آنها مذاکره کرده و به توافق رسیده و بعد از آن هماهنگ کرده که این مساله را رسانه‌ای نکنند تا بتواند به ایران برگشته و پولش را بگیرد. اتفاقی که افتاد و برانکو 500 هزار دلار پول از مسئولان باشگاه گرفت. گویا اختلافی که میان باشگاه پرسپولیس و برانکو وجود دارد این است که باشگاه اعتقاد دارد سه ماه مذکور باید از تاریخ پرداخت این پول شروع شود اما برانکو زیر بار این قضیه نمی‌رود و اعتقاد دارد چون کل پول را دریافت نکرده، سه ماه از تاریخ اولیه ذکر شده محاسبه می‌شود.»

نصیرزاده اعتقاد دارد در این ماجرا نمی‌توان مدیران پرسپولیس را مقصر دانست: «مساله‌ای که از بیرون مشخص است این است که باشگاه پرسپولیس در این قضیه تعلل و کوتاهی نکرده و نباید آنها را مقصر دانست. مبلغ قرارداد برانکو بسیار بالا بوده و هیات مدیره در توانش نبوده که کل مبلغ را یک جا بپردازد و نباید بخاطر این قضیه باشگاه پرسپولیس را شماتت کرد. سرمربی پرسپولیس وضعیت مالی باشگاه و محدودیت‌های آنها را می‌دانسته و تصمیم مادی‌گرایانه‌ای گرفته است. من به عنوان فردی که مدیرعامل یک باشگاه بوده‌ام می‌گویم که پول پیدا کردن در این شرایط ارزی کار بسیار بسیار سختی است اما افکار عمومی حاضر نیست این را بپذیرد.»

آیا مذاکره و توافق با یک تیم دیگر در حالی که بیش از 6 ماه از قرارداد برانکو با پرسپولیس باقی مانده می‌تواند باعث برنده شدن پرسپولیس در این پرونده شود؟ نصیرزاده در جواب این سوال می‌گوید: «ما از جزئیات قرارداد خیلی اطلاعی نداریم. قرارداد مربیان برخلاف قرارداد بازیکنان ثبت بین‌المللی نمی‌شود. اگر بخواهیم بر اساس قوانین موجود صحبت کنیم حرکت برانکو غیرقانونی بوده است اما اگر به دلیل پرداخت نشدن مطالباتش این اجازه به او داده شده باشد بحث فرق می‌کند. با این حال برانکو آدم باهوشی است که از مشاوران حقوقی حرفه‌ای استفاده می‌کند و قطعا این قانون را خیلی خوب می‌داند. البته تنها ابهامی که در این قضیه وجود دارد این است که برانکو به پرسپولیس پیشنهاد فسخ دو طرفه را داده است. این در حالی است که او اگر می‌توانست باید قراردادش را فسخ می‌کرد و می‌رفت و نیازی به توافق با پرسپولیس نداشت. اما این که همچین پیشنهادی را به پرسپولیسی‌ها داده نشان می‌دهد که شاید نیاز به موافقت پرسپولیسی‌ها برای جدا شدن دارد.» با این شرایط، احتمالا پرونده پیچیده‌ای منتظر پرسپولیس و برانکو خواهد بود. پرونده‌ای که شاید، دوباره پای پرسپولیس را به فیفا باز کند. این بار بر خلاف همیشه، به عنوان شاکی!

منبع : نود تی وی