پایانی لاتینی برای جامی که جدی گرفته نمی‌شود؛ صخره فن‌دایک، آتشبار رونالدو

پایانی لاتینی برای جامی که جدی  گرفته نمی‌شود؛ صخره فن‌دایک، آتشبار رونالدو

2 تیم با ریشه‌های لاتینی فینال اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا را برگزار می‌کنند.
به گزارش سایت نود، شاید برتری پرتغال و درخشش توام با هت‌تریک کریس رونالدو در اولین بازی نیمه‌نهایی رقابت‌های لیگ ملت‌های اروپا قابل پیش‌بینی بود اما آن حجم اشتباه از سوی دفاع تیم ملی انگلیس آن هم مقابل یکی از بهترین تیم‌های حال حاضر فوتبال اروپا چندان مطابق انتظار به نظر نمی‌رسید.

به هرحال یک اتفاق قابل پیش‌بینی از یک سو و رقم خوردن یک نتیجه نه‌چندان قابل انتظار از سوی دیگر، فینالی لاتینی برای اولین دوره رقابت‌های لیگ اروپا رقم زد؛ هلند فن‌دایک مقابل پرتغال کریس رونالدو!

یک نبرد نزدیک، 2 ستاره تعیین‌کننده

هلند حالا که دیگر از ستاره‌های بزرگ و کارساز در حد گولیت، ریکارد و فن‌باستن بی‌بهره است، برخلاف بیش‌تر اوقات به جای حمله در دفاع یک ستاره دارد. ویرجیل فن‌دایک با دریبل نخوردن حتی از یک بازیکن در سراسر فصل گذشته، یکی از ارکان قهرمانی لیورپول در لیگ قهرمانان اروپا و تبدیل این تیم به بهترین نایب‌قهرمان تاریخ فوتبال باشگاهی بود. اگر او امشب هم بدرخشد و قهرمانی را برای هلند به ارمغان بیاورد، قطعا شانس زیادی برای کسب عنوان بهترین بازیکن سال جهان و توپ طلا دارد.در سوی مقابل، پرتغال هم یک ستاره آشنا به اسم کریس رونالدو دارد؛ اعجوبه‌ای که با هت‌تریک در بازی نیمه‌نهایی خودش را مدعی جدی عنوان بهترین گلزن ملی دنیا معرفی کرد و پرتغال را در آستانه فتح یک جام دیگر قرار داد. اگر او موفق به گذر از فن‌دایک شود، حداقل شانس مدافع هلندی برای دریافت جوایز فردی پایان سال را از بین می‌برد؛ حتی اگر خودش شانسی نداشته باشد!

از خشن‌ترین بازی تاریخ تا زیباترین گل جام

2 تیم در طول تاریخ هرچند هیچ‌گاه در یک فینال به مصاف هم نرفته‌اند اما جدال‌های خاطره‌انگیزی را رقم زدند. شاهکار در بازی مرحله یک‌هشتم‌نهایی جام جهانی 2006 رقم خورد؛ جایی که در بازی موسوم به نبرد «نورنبرگ» 4 بازیکن 2 تیم اخراج شدند و پراخطارترین بازی تاریخ جام‌جهانی به خونین‌ترین نبرد تاریخ این رقابت‌ها تبدیل شد. در نهایت پرتغال با برتری یک – صفر به یک‌چهارم‌نهایی، سپس نیمه‌نهایی و در نهایت مقام چهارم رسید. این پیروزی در یکی دیگر از بازی‌های کلیدی تاریخ 2 تیم تکرار شد؛ جایی که به ثمر رسیدن زیباترین گل یورو 2004 توسط مانیش رای به برتری 2 – یک پرتغال در بازی نیمه‌نهایی این جام داد. این بار هم مانند نبرد خونین نورنبرگ، برزیل اروپا عاقب بخیر نشد و در هیبت میزبان در فینال مغلوب یونان شگفتی‌ساز شد.این 2 تیم در یورو 2012 هم به مصاف هم رفتند که باز هم پرتغال 2 -یک به برتری رسید و این بار هم قهرمان نشد.

منبع : سایت نود